Paulo Sausa – nowy selekcjoner reprezentacji Polski

Paulo Sousa

Dzisiaj, w kilka dni po ogłoszeniu przez Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka dymisji Jerzego Brzeczka z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski poznaliśmy jego następcę. Boniek na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił swój wybór. Nowym selekcjonerem został Portugalczyk Paulo Sousa.

Paulo Sousa  to portugalski trener piłkarski, a wcześniej  piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika, Mistrz Świata U-20 z 1989 roku. Dwukrotny zdobywca UEFA Champions League.

W reprezentacji Portugalii zadebiutował 16 stycznia 1991 roku w zremisowanym 1:1 towarzyskim spotkaniu z Hiszpanią. Dla drużyny narodowej rozegrał łącznie 51 pojedynków, a ostatnim z nich był wygrany 2:0 mecz z Chinami w 2002 roku. Jako reprezentant kraju uczestniczył w Euro 1996 oraz Euro 2000, był także w składzie reprezentacji na Mistrzostwa Świata 2002, lecz nie wystąpił tam w żadnym spotkaniu.

Karierę piłkarską zakończył przedwcześnie, w wieku 31 lat, z powodu wielu poważnych kontuzji, z którymi zmagał się na przestrzeni lat.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Sousa przez pięć lat był asystentem selekcjonera reprezentacji Portugalii. W latach 2008–2010 prowadził drużyny angielskiej Championship Queens Park Rangers, Swansea City i Leicester. W latach 2011-2013 był szkoleniowcem węgierskiego zespołu Videoton FC, następnie był trenerem kolejno Maccabi Tel Awiw i FC Basel, z którymi sięgnął po mistrzostwa kraju. W latach 2015–2017 prowadził włoski zespół, ACF Fiorentina. Od dziś prowadzi reprezentację Polski.

Nowemu trenerowi i reprezentacji życzymy sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *