Punkty widokowe i rekreacja – nowy wygląd Wzgórza Markowca w Rumi

Widok na osiedle Janowo ze Wzgórza Markowca

W moich podróżach z aparatem często miałem okazję odwiedzać punkty widokowe, wieże widokowe i latarnie morskie. Na terenie Trójmiasta jest ich nawet dość sporo. Na niektórych znajdują się wieże widokowe. Jest to niewątpliwa atrakcja. Wieże widokowe  na  Górze Pachołek w Gdańsku Oliwie, wieża widokowa na Rysim Wzgórzu w Sopocie, w Kolibkach czy Kozacza Góra w Gdańsku to tylko niektóre z nich. Najbardziej popularne na Kaszubach wieże widokowe znajdują się w Wieżycy, we Wdzydzach Kiszewskich czy „Kaszubskie Oko” w Gniewinie.

Teren wokół tych obiektów zwykle w mniejszym lub w większym zakresie jest zagospodarowany turystycznie i rekreacyjnie.

Dobre wiadomości płyną z Urzędu Miasta w Rumi.  To miasto wchodzące w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego  też będzie miało swoją wieżę. Ale wieża widokowa to tylko niewielki fragment planowanej inwestycji.

Na zachodniej granicy Rumi dominuje Góra Markowca, doliną Zagorskiej Strugi i całą Pradoliną  Redy i Łeby.

Wzgórze to stanowi doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Kępę Oksywską i Zatokę Gdańską. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Hel. Świetnie widać wzgórze Zaklęty Zamek. Problem w tym, że tereny te nie są zagospodarowane turystycznie i rekreacyjnie. Można wprawdzie przy suchej pogodzie i odrobinie wprawy można wjechać na szczyt rowerem górskim, ale ta przyjemność dostępna jest tylko nielicznym, którzy dysponują dobrą kondycją. Na płaskim, rzadko porośniętym drzewami szczycie znajdują się pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej z II wojny światowej. Z okresu tego zachowały się: schron stanowiska kierowania ogniem i 5 fundamentów dział oraz linie okopów.

Panorama Rumi i Gdyni – widok z Wzgórza Markowca

Obecnie ma się to zmienić. W ramach projektu zagospodarowania tego terenu mają powstać ścieżki piesze, schody terenowe, wieża z pomostem widokowym, ścianka wspinaczkowa, trasa kolarstwa górskiego i park linowy. Całości dopełnią elementy malej architektury.

Planowane zakończenie inwestycji to listopad 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *