Nowe ścieżki rowerowe w Rumi

Nowe ścieżki rowerowe w Rumi

Zmienia się wygląd naszego miasta. Przybywa nie tylko nowych domów, ale też trochę infrastruktury dla mieszkańców. Wśród nich są ścieżki rowerowe. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że ruch to zdrowie, a jazda na rowerze to jednocześnie przyjemność.

Do tej pory z centrum Rumi do Kazimierza bezpiecznie ścieżką rowerową mogliśmy dojechać do  granic miasta. Dalej przejazd drogą wojewódzką nr 100 nie należał do bezpiecznych.  Trzeba było jechać poboczem przy szybko jadących samochodach. To wszystko znacznie obniżało bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Mostek na nowej ścieżce z Rumi do Kazimierza

Ścieżka rowerowa z Kazimierza do Rumi

Droga zmieniła się jednak nie do poznania. W ramach inwestycji wybudowana została ok. 1,4-kilometrowa droga rowerowa. Jest ona oddzielona od jezdni. Dodatkowo na Zagórskiej Strudze powstał rowerowy mostek. Na nowej trasie widać nie tylko rowerzystów, ale i amatorów biegania i Nordic Walking.

Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł, z czego ok 1,4 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Inwestycja kosztowała ponad 4 mln zł, z czego ok 1,4 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Wcześniej, bo wraz z remontem ul. Pomorskiej wzdłuż tej ulicy również powstała ścieżka rowerowa. Prowadzi z ronda Rotmistrza Pileckiego do Ronda Unii Europejskiej. Dalej przejazd w kierunku centrum ulicą Dąbrowskiego na odcinku od Ronda UE do Ronda 25-lecia Solidarności nie jest typową ścieżką rowerową, raczej chodnikiem dla pieszych, ale przejechać się da.

Z tego miejsca lewą stroną ul. Dąbrowskiego dojedziemy do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Tutaj musimy przeciąć ul. Dąbrowskiego i mamy kontynuację ścieżki, która doprowadzi nas do skrzyżowania z ul. Starowiejską. I tu na Starowiejskiej zaczyna się obecnie ścieżka do Kazimierza.

Ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Pomorskiej

W rejonie Parku Starowiejskiego

Jesienią 2022 roku został otwarty Węzeł Integracyjny Rumia Janowo.  Dzięki tej inwestycji,  możliwy jest bezpieczny dla rowerzystów przejazd z ulicy Sobieskiego na ulicę Gdańską, na której wraz remontem odcinka od Ronda Solidarności również powstała profesjonalna ścieżka rowerowa.

Węzeł Integracyjny Janowo

Fragment ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej

Śmiało można więc powiedzieć, że główne trasy w Rumi mają już trasy dla rowerów, bo ścieżka i wzdłuż ul. Dębogórskiej od Ronda Jana Pawła II do Janowa istnieje od dawna.

Z ulicy Dębogórskiej można dojechać do Centrum Handlowego Auchan także ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Kosynierów.

Ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Dębogórskiej

Dobrze by było, gdyby powstała ścieżka łącząca ul. Pomorską ze stacją naprawy rowerów przy ul. Długiej przez Błonia Janowskie. Dla mieszkańców Osiedla Janowo byłby to łatwy i dogodny przejazd do Kazimierza, a dalej do Rewy czy Pucka.

Stacja naprawy rowerów

Ulica Długa, droga z Janowa do Kazimierza

Ulica Długa, droga z Janowa do Kazimierza

Początek nowej ścieżki w Kazimierzu.

Ścieżki rowerowe w Rumi:

  1. Węzeł Integracyjny Rumia Janowo i ulica Gdańska
  2. Ul. Dąbrowskiego
  3. Ul Starowiejska
  4. Ul. I Dywizji Wojska Polskiego
  5. Ul. Dębogórska

Trasa ul. Pomorską i Dąbrowskiego od Ronda Pileckiego do Starowiejskiej

Trasa od Ronda Pileckiego do Ronda Jana Pawła II przez Kazimierz drogą przez łąki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *