Protest rybaków, blokada wjazdu na Mierzeję Helską

Dzisiaj rano, 10.07.2021, na drodze wyjazdowej z Władysławowa w kierunku Helu o godzinie 9:00 rozpoczął się protest Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego. Grupa armatorów blokuje jedyną prowadzącą przez półwysep drogę. Protest ma trwać 5 godzin.

Przez przejście dla pieszych przy ul. Starowiejskiej we Władysławowie przechodzi grupa ok. 30 osób tamując ruch kołowy. Co kilkanaście minut, przepuszczają kilka aut. W każdym razie przejazd z Władysławowa w stronę Helu jest utrudniony.

Ta droga ma to do siebie, że nie ma możliwości objazdu.

O co chodzi Armatorom Kirow rybackich? Powodem jest ich spór z rządem, który trwa już pół roku. Twierdzą, że przez zakaz połowu dorsza nie mogą wykonywać swojej pracy, a tym samym zarobić na utrzymanie. Za odejście z zawodu chcą podobnych odszkodowań jakie dostawali rybacy indywidualni.

Ponadto budowa nowych farm wiatrowych jest zagrożeniem dla łowisk.

W połowie stycznia zeszłego roku ministerstwo podpisało ze sztabem kryzysowym armatorów rybołówstwa rekreacyjnego porozumienie, które – jak informował resort – kończyło protest i zakładało wsparcie branży w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Bałtyku.

W maju tego samego roku resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował, że ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze. 

[źródło: RFM24.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *