O Szmelcie, dzielnicy Rumi

ul. Św. Józefa

Kaszubskie miasto Rumia wbrew niektórym opiniom ma swoje uroki i swoje tajemnice. Jedną z nich wyznacza Dolina Zagórskiej Strugi. W tym miejscu znajduje się dzielnica miasta Szmelta,  od zachodu, wschodu i południa otoczona kompleksem leśnym Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na północny dzielnica przechodzi w Zagórze.

Dolina Zagórskiej Strugi, rzeki która przepływa przez Rumię, wypływa z Jeziora Marchowo Zachodnie, a po wędrówce przez miasto  i wieś Kazimierz jako Kanał Łyski, przechodząc w Kanał Leniwy kończy swój bieg w Zatoce Puckiej, w Rezerwacie Beka.

Cały urok położonej w Dolinie Zagorskiej Strugi Szmelty związany jest z tą rzeką i leśnym otoczeniem tej doliny. Stąd jej unikalny urok.   

Mostek przez Zagórską Strugę

Na przełomie XIX i XX wieku tereny obecnego Zagórza i Szmelty cieszyły się dużym uznaniem wśród letników. Wzmianki o tym można znaleźć w dawnych przewodnikach, reklamach prasowych. Wg tych opisów istniały tu liczne hotele i restauracje. W czasach pruskich istniały tu kompleks hotelowy „Hotel Claassen” i restauracja leśna „Auerhahn” będące własnością Eduarda Claassena. Pierwszy obiekt przetrwał częściowo do naszych czasów: jest to budynek przy ulicy Sobieskiego 16, tzw. Biały Dworek. Od 1910 roku w Hotelu Claassen funkcjonował punkt informacyjny i noclegowisko organizacji krajoznawczej Der Deutsche Heimatbund für den Osten.

Tak natomiast o urodzie tej części naszego miasta pisał Bolesław Koselnik w „Przewodniku po Gdyni, Wybrzeżu i Szwajcarii Kaszubskiej” z 1931 r.: „Zdrowe powietrze, piękne lasy iglaste, o gęstym podszyciu drzew i krzewów liściastych i różnorodne krajobrazy, a także dogodna komunikacja, tak kolejowa jak automobilowa, złożyły się na powstanie wygodnego letniska (…). Z Zagórza można urządzać automobilowe lub piesze wycieczki – spacery po najbliższej okolicy. Do okolicznych obiektów, zasługujących na zwiedzenie, należy zaliczyć: leśniczówkę Zagórze (…), dolinę zagórskiego potoku, zwaną inaczej doliną Szmelty, przez którą prowadzi w głąb Kaszubskiej Szwajcarii, wygodna, wijąca się w postaci serpentyny, szosa (…). Z okolicznych wzniesień roztacza się wspaniały widok na dolinę Redy oddzielającą Kępę Oksywską od Puckiej oraz na Zatokę

Pozdrowienia z oryginalnej pocztówki wysłanej przez nieznanego adresata do p. Stanisławy Weiner z Krakowa, 16 czerwca 1942 r. Oryginał w zbiorach Urzędu Miasta Rumi.

Dziś Szmelta jest dzielnicą w większości o zabudowie jednorodzinnej. A prowadząca do Zbychowa ul św. Józefa jest celem wycieczek pieszych i rowerowych mieszkańców Rumi.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *