Boże Ciało 2021

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest świętem ruchomym. W tym roku Boże Ciało wypada 3 czerwca, w pierwszy czwartek miesiąca. Jak w tym roku będą wyglądały obchody?

Boże Ciało to charakterystyczna procesja ulicami naszych miejscowości. Symbolem tego dnia jest hostia niesiona przez kapłana w towarzystwie parafian. Niestety pandemia Covid-19 pokrzyżowała w ostatnim czasie przebieg tych uroczystości. W tym roku święto Bożego Ciała wypada 3 czerwca. Czy spotkamy się w tym dniu na procesji?

Nasz proboszcz w Rumi Janowie organizuje uroczystą procesję zachowując niezbędne środki ostrożności czyli tzw. reżim sanitarny. Pandemia nieco zelżała i w związku z tym rząd cofa niektóre obostrzenia.

Z komunikatu Archidiecezji Gdańskiej:

Po konsultacji z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym przywraca się organizowanie wedle wcześniejszej tradycji procesji eucharystycznych z udziałem wiernych. Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Gdańska rozpoczną się Mszą św. o godz. 10 w bazylice Mariackiej.

Po Eucharystii, której przewodniczyć będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem (…)

(…) Obchody uroczystości Bożego Ciała organizowane są po konsultacji z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, przy czym ze względu na ciągle trwający stan epidemii w Polsce odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ponieważ procesje odbywają się na świeżym powietrzu i zwykle gromadzą dużą liczbę wiernych, pomorski Sanepid podkreśla, że ustalenie trasy i przebiegu procesji musi umożliwiać bezpieczny jej przebieg oraz zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Umiejscowienie ołtarzy procesji Bożego Ciała powinno także uwzględniać te zalecenia.

Powoli więc wracamy do normalności. Nie popsujmy więc tego, bo przecież wszyscy jesteśmy spragnieni normalnego życia. Szczepmy się i przestrzegajmy reżimu sanitarnego. To niewiele, a nagroda spora, normalne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *