W Diecezji Gdańskiej nie będzie kolędy

Biskup  Jacek  Jezierski,  administrator  apostolski  Archidiecezji Gdańskiej poinformował w komunikacie, że kolęda, czyli tzw. wizyta duszpasterska  w tym roku nie odbędzie się. Oficjalny komunikat brzmi:

Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.

Dla wiernych wyjściem z tej sytuacji jest możliwość pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy przez osobę  świecką.  Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta – informuje bp Jacek Jezierski.

Archidiecezja nie zapomniała również o możliwości wsparcia finansowego parafii:

W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii – czytamy na stronie Archidiecezji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *