Pojemniki na nakrętki
Żeby brać udział w celu charytatywnym niekoniecznie trzeba przekazywać datki. Można to robić na różne sposoby. Jednym z nich jest zbieranie plastikowych nakrętek. Pieniądze uzyskane w ten sposób przekazywane są na szlachetny cel, jak np. zakup wózka inwalidzkiego.
Kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych to około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram. Ale wystarczająco, by mozolnie uzbierać trochę pieniędzy dla osoby potrzebującej. Zakrętka wykonana jest w przeciwieństwie do butelki z czystego polietylenu. Jej recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, rury PCW i inne użyteczne rzeczy.
Do tej pory problem był taki, że nie zawsze wiadomo było gdzie uzbierany surowiec zanosić. Od pewnego jednak czasu w wielu miejscowościach pojawiły się specjalne pojemniki, do których można wrzucać uzbierane nakrętki czy korki.
Od grudnia do tych miejsc dołączyła Rumia. Pojawiły się tu specjalne metalowe kosze w kształcie serca, które mogą pomieścić nawet 150 kilogramów plastikowych nakrętek. Za każdym razem, gdy kosz się zapełni, jego zawartość zostanie przekazana na wskazany przez mieszkańców charytatywny cel. Wszystko po to, aby propagować charytatywne i proekologiczne działania.
Wygląd pojemników nawiązuje do herbu miasta oraz serca symbolizującego dobroć mieszkańców. Kosze na nakrętki stanęły w czterech lokalizacjach: przy dworcu PKP, w parku Żelewskiego (ul. Filtrowa), przy ul. Różanej (tzw. zielona wyspa) oraz nieopodal hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Do pojemników można wrzucać plastikowe nakrętki o różnych kolorach i kształtach, na przykład po napojach, żywności w tubkach, mleku, lekach, chemii gospodarczej czy kosmetykach.