Kupujemy choinkę…
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Nie ma chyba osoby, której nie kojarzyły by się one z choinką. Powinna być dorodna, pachnąca, pięknie przystrojona i dobrze, żeby stała jak najdłużej ciesząc oczy. Najczęściej wybór pada na ładnie uformowane naturalne drzewko. Te wymagania spełniają choinki z wyspecjalizowanej plantacji, która zadba nie tylko o kształt, ale i jakość. Poszczególne gatunki choinek różnią się miedzy sobą, warto więc bliżej je poznać.
Świerk pospolity to nasze tradycyjne, bożonarodzeniowe drzewko. Charakterystycznymi jej cechami są krótkie, kłujące igły i intensywny zapach. Dawniej każdymi al w święta takie drzewko w domu. Świerk jednak szybko gubi igły, dlatego szukano czegoś w zamian. Nie mówię tu o sztucznych, bo one są wykonywane głownie z polichlorku winylu, który rozkłada się ok. 400 lat dlatego wg mnie nie jest produktem ekologicznym.
Świerk kłujący (świerk srebrny) to drzewko o niebieskawo srebrnym zabarwieniu igliwia i bardzo intensywnym zapachu. Igły tego świerka trzymają się dłużej na gałęziach niż w przypadku świerka pospolitego.
Sosna pospolita każdy z nas chyba się z nią zetknął w lesie na spacerze. Ma szarozielone igly, niesymetryczny przekrój i jest niska.
Jodła kaukaska (Jodła Nordmanna) coraz częściej gości w naszych domach. Jest jednak duzo droższa niż pozostałe, ale do zalet można zaliczyć ładny pokrój, długie, szerokie, ciemnozielone i trwałe igły, które nie kaleczą.
Jak pielęgnować nasze drzewko? Pamiętaj o tym, że im bardziej choinka cięższa, tym jest świeższa, bo po ścięciu traci wilgoć. Dobrze jest przy zakupie stuknąć drzewkiem o ziemię sprawdzając czy choinka się nie sypie. Ostrożnie transportuj, samochodem najlepiej na dachu podstawą w kierunku jazdy.
Przed oprawieniem w stojak pozostaw ją np. na balkonie zanurzaną w wiadrze z wodą, żeby się dobrze napiła. Najlepiej niech tak postoi ze 2 dni. W domu zastosuj stojak ze zbiornikiem wody i codziennie ją uzupełniaj.
Drzewko powinno stać z dala od źródeł ciepła (kominka, grzejników), aby jak najdłużej prezentowało świeże, pachnące igły. Daj mu sporo przestrzeni, aby powietrze wokół niego swobodnie cyrkulowało.
Nie należy przesadzać również z ilością ozdób, bo w grupie ważą jednak sporo.
Gwarancją świeżości będzie zakup choinki u leśników. Poniżej kilka miejsc:
18, 21 i 22 grudnia – Marianowo, Wyspowo, Stara Piła, Dębogórze, Sopot, Renuszewo, Matemblewo i Sobieszewo w godz. 11-16
19 grudnia – Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni od 9-16
Sprzedaż choinek prowadzi również Nadleśnictwo Wejherowo w punktach na terenie leśnictw: Domatowo, Kępino i Starzyno, od poniedziałku do piątku do niedzieli, w godzinach od 8:00 do 15:00.
oraz w wielu punktach na terenie Trójmiasta i okolic, ale w tym przypadku trzeba stosować się do powyższych uwag.
Marek Z.