Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zagroda Albrechta w SwołowiePrzy drodze Słupsk - Darłowo leży kaszubska wieś Swołowo. Nie różniła by się od innych, gdyby nie charakterystyczna dla tego miejsca szachulcowa zabudowa. W tym miejscu przetrwała ona niemal w całości do dziś.

Zachowało się tu średniowieczne rozplanowanie w typie owalnicy, gdzie domy otaczają centralnie położony staw. A domy kiedyś, szczególnie na Pomorzu budowano w podobny sposób. Najpierw powstawał szkielet z dębowego drewna, który potem był wypełniany specjalnie przygotowaną gliną. Z czasem drewno ciemniało, a gliniane wypełnienie co roku bielono. W rezultacie ściana budynku wyglądała jak swego rodzaju kratownica. W Swołowie i okolicach takich domów zachowało się wiele i pewnie dlatego ta cześć Równiny Słupskiej przyjęła popularną nawę „Krainy w kratkę”.

Dobrze się więc stało, że Dział Etnograficzny Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wpadło na pomysł rekonstrukcji dawnej zagrody bogatego chłopa. Jeżeli chodzi o lokalizację wybór padł na Swołowo. Tym sposobem w 2008 roku, po mozolnym odtwarzaniu śladów przeszłości powstał we wsi skansen o nazwie „Muzealna Zagroda Albrechta”.

„Muzealna Zagroda Albrechta” oferuje zwiedzającym zrekonstruowane budynki wraz z eksponatami muzealnymi z minionej epoki salę konferencyjną, pracownie rękodzielnicze, galerię artystyczną i gospodę serwującą regionalne dania.

Opublikowano: 05 sierpień 2016
Odsłony: 1684

Formularz logowania

Do góry