Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Pogrzeby po latach

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Pomnik Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Gdańsku - Oruni
W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. odbył się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK oraz ś.p. Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk", dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK.

Uroczystości pogrzebowe zorganizowano są w 70-tą rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem i premier Polski, marszałkami sejmu i senatu i ministrami. Obecni byli również przedstawiciele Sejmu i Senatu, Dowództwa Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych.

Na uroczystość przybyli również mieszkańcy Trójmiasta i liczni goście. Nie zabrakło również przedstawicieli opozycji. I tu jest jedno „ale”. Dlaczego tak ważna, patriotyczna uroczystość pokazuje jak bardzo nasze społeczeństwo jest podzielone? Bo to było widać, jeśli ktoś się dobrze przyjrzał. Kto je tak bardzo podzielił…?

Uroczysta Masza żałobna została odprawiona przez metropolitę gdańskiego w Bazylice Mariackiej. Po myszy z bazyliki na Cmentarz Garnizonowy wyruszył kondukt żałobny.Danuta Siedzikówna ps. "Inka"

Danuta Siedzikówna to przykład na to, że aparat reżimu komunistycznego mordował nawet dzieci.

Inka uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a podczas wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k. Dąbrowy Białostockiej. Po zamordowaniu przez Gestapo jej matki, razem z siostrą Wiesławą wstąpiła do AK (przysięgę złożyła w grudniu 1943 lub na początku 1944), gdzie odbyła szkolenie medyczne. Po przejściu frontu podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. Wraz z innymi pracownikami nadleśnictwa została w czerwcu 1945 aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem przez grupę NKWD-UB (działającą z polecenia zastępcy szefa WUBP w Białymstoku, Eliasza Kotona). Została uwolniona z konwoju przez operujący na tym terenie patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja „Konusa” (podkomendnych „Łupaszki”), następnie jako sanitariuszka podjęła służbę w oddziale „Konusa”, a potem w szwadronach por. Jana Mazura „Piasta” i por. Mariana Plucińskiego „Mścisława”. Przez krótki czas jej przełożonym był także por. Leon Beynar „Nowina”, zastępca „Łupaszki”, znany później jako Paweł Jasienica. Danuta Siedzikówna przybrała wówczas pseudonim „Inka”.

„Ince” zarzucono osobisty udział w zastrzeleniu funkcjonariuszy UB i MO podczas starcia koło miejscowości Podjazy z oddziałem „Łupaszki”, a nawet wydawania rozkazów, pomimo że była jedynie sanitariuszką oddziału. Nie brano pod uwagę nawet jej wieku (była nieletnia). Rozbieżności w zakresie jej udziału w starciu pomiędzy partyzantami a UB i MO pojawiły się zresztą w zeznaniach samych milicjantów. Jedni zeznawali, że „Inka” strzelała i wydawała rozkazy, a inni, że nie. Jeden z milicjantów przyznał nawet, że „Inka” udzieliła mu pierwszej pomocy, gdy został ranny. Ostatecznie nawet stalinowski sąd stwierdził, że Inka nie brała bezpośredniego udziału w zabójstwach. Mimo to wymierzył jej karę śmierci.

Do 1989 r. PRL-owska propaganda nazywała „Inkę” bandytą. W wydanej w 1969 roku książce Front bez okopów autorstwa m.in. Jana Bobczenki, byłego szefa UBP w Kościerzynie, twierdzono, że krwiożercza „Inka” uczestniczyła w egzekucji funkcjonariuszy UB w Starej Kiszewie.Feliks Selmanowicz ps . „Zagończyk”

Feliks Selmanowicz ps . „Zagończyk” (ur. 6 czerwca 1904 w Wilnie był kolejno, naczelnikiem II rejonu IV Okręgu Trockiego oraz dowódcą drużyny Milicji Ludowej Pasa Neutralnego, sierżantem Korpusu Ochrony Pogranicza, partyzantem 3 Wileńskiej Brygady AK, zastępcą dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK.

Został aresztowany 17 lipca 1946 r. w Sopocie i osadzony w miejscowym więzieniu. Miesiąc później Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku pod przewodnictwem mjr. Adama Gajewskiego skazał go na karę śmierci, utratę praw obywatelskich i praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia. Prośba o łaskę została odrzucona. Prawdopodobnie wyrok został wykonany przed jej rozpatrzeniem. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Razem z nim stracona została Danuta Siedzikówna „Inka” (wyrok na obojgu wykonał ppor. Franciszek Sawicki, dowódca plutonu egzekucyjnego). Zanim padły strzały, obydwoje zdążyli krzyknąć: Niech żyje Polska!

Obydwa wyroki w 1997 r postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku zostały unieważnione. Było to więc zwyczajne, polityczne morderstwo.

Oby nigdy więcej nie przyszło żyć nam w podobnych czasach. Szkoda tylko, że tak bardzo jesteśmy podzieleni jako społeczeństwo, nawet w takich chwilach, w ktorych powinniśmy wołać jednym głosem. Kto do tego doprowadził? Polska potrzebuje przede wszystkim zgody.

on 29 sierpień 2016
Odsłony: 735

Ostatnio dodane

Coraz gorzej…

05-02-2020 Wyświetleń:70 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Oj pozmieniało się nam, pozmieniało… Styczeń, zimę mamy jaką mamy. Przypomina raczej wiosnę. Z tego co widać, wiosny będą teraz dłuższe, a zimy krótsze. O ile w ogóle będą. Cała Europa zdecydowała...

Czytaj więcej

Jesienny tułacz - 2019

03-10-2019 Wyświetleń:110 Bieżące Administrator - avatar Administrator

W nocy z 5 na 6 października w Przywidzu odbędzie się rajd na orientację Jesienny Tułacz 2019. Dla uczestników przygotowana została trasa rowerowa 50 km oraz cztery trasy piesze:...

Czytaj więcej

Promenada na Helu

29-03-2019 Wyświetleń:302 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Wreszcie w ubiegłą niedzielę udało mi się przespacerować oddaną do użytku w maju 2013 roku trasą spacerową biegnącą od portu rybackiego, brzegiem Zatoki i dalej naokoło cypla Helu. To helska...

Czytaj więcej

Zegar na dworcu w Kartuzach

29-03-2019 Wyświetleń:218 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Na ten moment czekało wielu mieszkańców. W piątek na kartuskim dworcu pojawił się stylowy zegar. Czasomierz użyczył i poddał renowacji Jarosław Skwierawski. Warto przypomnieć, że po ukończeniu budowy nowego dworca, który...

Czytaj więcej

Atrakcja w Rewie - tramwaj wodny do Jast…

28-06-2018 Wyświetleń:432 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Uroki Zatoki Puckiej poznali już miłośnicy sportów wodnych, poznali rowerzyści plażowicze i spacerowicze. Zatoka Pucka jest częścią Morza Bałtyckiego, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Jest położona między Mierzeją Helską, a linią...

Czytaj więcej

Morska Pielgrzymka Rybaków 2018

20-06-2018 Wyświetleń:457 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Pielgrzymki bywają różne. Pątnicy przemierzają spore odległości do miejsc kultu najczęściej pieszo, chociaż coraz częściej słyszymy o pielgrzymkach rowerowych czy motocyklowych. Nietypową i zarazem niespotykaną jest organizowana dorocznie z okazji...

Czytaj więcej

Formularz logowania

Do góry