Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Łeba, rzeka kaszubska czy mini przewodnik

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łeba w okolicy PorajaDlaczego nazywam tą rzekę kaszubską? Powodów jest kilka. Wyrusza z okolic kaszubskiej wsi Borzestowo. W swojej wędrówce do morza płynie po terenach Kaszub przecinając tą krainę na pół. Przepływa przez pięć jezior i mija po drodze osiem ważnych kaszubskich miejscowości. Nawet pobieżna analiza jej trasy może stanowić swoisty przewodnik po Ziemi Kaszubskiej.

Jeśli chcecie znaleźć źródła tej rzeki musicie udać się na południe od Jeziora Długiego w powiecie kartuskim w rejon miejscowości Borzestowo. Tam wśród pól i łąk niedaleko miejscowości Długi Kierz pewnie uda się na nie trafić.

Niewielka jeszcze rzeka wpływa do Jeziora Długiego, tak z nazwy, jak z wyglądu. Na wzgórzu przy zachodnim brzegu tego jeziora znajdują się ślady starego grodziska.Łeba w okolicy Paraszyna

Wypływając z jednego jeziora, wpada za chwilę do następnego, do Jeziora Wielkiego. Wielkie to ono chyba jest tylko z nazwy. Nad zachodnim jego brzegiem, w miejscowości Miechucino znajduje się ciekawe miejsce rekreacyjne. Ładnie zagospodarowane, z pomostem i niewielkim kąpieliskiem, placem zabaw dla dzieci, alejkami i miejscami piknikowymi przyciąga spragnionych odpoczynku.

Nasza rzeka dalej wędruje przez tereny Kaszub wzdłuż drogi 211, by za miejscowością Reskowo wpaść do Jeziora Reskowskiego. Za nim przecina drogę wojewódzką 211 i podąża przez pola, lasy i pagórki w stronę Jeziora Sianowskiego.

A okolica jest tu naprawdę piękna. Sąsiedztwo Lasów Mirachowskich i czysta woda sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjne turystycznie miejsce. Sama wieś Sianowo jest dla każdego Kaszuba powodem do dumy. Do tutejszego Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub zmierzają liczne pielgrzymki. Dlatego koniecznie trzeba zobaczyć kościół z 1816 r o konstrukcji szkieletowej z drewnianą dzwonnicą, miejsce w którym mieszka Królowa. We wnętrzu natkniemy się na trzy XVIII-wieczne ołtarze i figurę Madonny z XV wieku. To właśnie kaszubska królowa.Łeba przepływa przez Lębork

Sianowo jest początkiem wodnego szlaku spływów kajakowych naszą rzeką, która teraz okrążając wieś zakolami zmierza przez Staniszewo, mając na swoim lewym brzegu Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, Miłoszewo i Strzepcz do Tłuczewa. Za wsią rzeka wpada do lasu. Nurt jej staje się znacznie szybszym, a dno twarde, usłane kamieniami. Łeba w tym miejscu pokazuje cały swój urok, którego już potem nie uda nam się zobaczyć. Meandruje wśród leśnych uskoków, a pokonując liczne głazy wydobywa z siebie ogrom piany. Charakter rzeki staje się w tym miejscu górski.

Dalsza podróż przebiega w Pradolinie Łeby. Rzeka przepływając przez miejscowość Paraszyno jest źródłem napędu zbudowanej tu niegdyś elektrowni. To sprawnie działający i uroczy zabytek.

W pobliskim lesie o wojennych tragicznych losach przypomina stary bunkier organizacji Gryf Pomorski, a na wzgórzu świetnie zachowany, chociaż dzisiaj pusty zabytkowy dworek szlachecki z XVIII w.Jezioro Łebsko

Rzeka dalej kręcąc mija Boże Pole, Małe i Wielkie sunie wzdłuż drogi S6. Po drodze mijając Łęczyce, Godętowo i Mosty wpada do Lęborka.

W Godętowie warto zwrócić uwagę na zespół pałacowo - parkowy z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym obecnie funkcjonuje hotel i restauracja.

Lębork to jedno z dwóch większych miast, które Łeba spotyka na swojej drodze. W tym miejscu rzekę zasila jeden z jej licznych dopływów Okalica.

Lębork jest starym historycznym miastem, posiada więc sporo zabytków, które powinno się zobaczyć. Jest to przede wszystkim cały obszar Starego Miasta. Kościół pw. św. Jakuba, ratusz, spichlerze, wieża ciśnień i w miarę dobrze zachowane mury i baszty miejskie. Zabytków w tym mieście jest zdecydowanie więcej. Wystarczy Lębork odwiedzić, a na pewno poznasz wszystkie.

Za Lęborkiem rzeka biegnie przez tereny nadmorskie swoim dolnym biegiem, który w latach 1920- 1930 został uregulowany poprzez odcięcie zakoli.

Po drodze do Jeziora Łebsko Łeba mija Chocielewko i niedaleko pałacyku w Poraju przecina drogę wojewódzką 213 by w okolicy wsi Gać i Izbicy (rozwidlając się) zasilić wody Jeziora Łebsko.Kanał portowy w Łebie -ujście rzeki

Łebsko jest jednym z naszych jezior przybrzeżnych i trzecim z kolei co do wielkości w Polsce. Leży na Wybrzeżu Slowińskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Przepływająca przez jezioro rzeka Łeba wnosi ona do jeziora 11 m³ wody na sekundę. Łebsko jest zbiornikiem słonawowodnym. Za sprawą krótkiego odcinka ujściowego rzeki między jeziorem a morzem, w Łebsku dochodzi do okresowego napływu wód słonych z Bałtyku. W czasie tego zjawiska zasolenie jeziora może dochodzić do 3‰. Zbiornik posiada także połączenie kanałami z jeziorami Gardno i Sarbsko. Ze względu na typ miktyczny Łebsko zaklasyfikowano do jezior polimiktycznych czyli takich, w których obserwuje się częste mieszanie wód.

Wzdłuż jeziora prowadzi ścieżka rowerowa i piesza do ruchomych wydm, w tym do Wydmy Łąckiej. W drodze do nich można spojrzeć na jezioro z punktu widokowego i zwiedzić niemiecką wyrzutnię rakiet w Rąbce.

Po opuszczeniu jeziora rzeka zmierza już do swojego ujścia już właściwie jako kanał, nad którym dawno, dawno temu powstała osada, a potem miasto o tej samej nazwie co nasza rzeka.

Łeba, kurort wczasowy szumnie nazywany Księstwem Łeba posiada całą masę atrakcji, szczególnie podczas sezonu letniego. Łeba to port i kąpielisko morskie więc przede wszystkim górują tu wszelkie atrakcje z morzem związane. Nie w każdym jednak nadmorskim kurorcie znajdziemy ruchome wydmy, to rzadkość i tu Łeba jest jedyna.Rzeka Łeba szkic przebiegu

Polecanymi miasta zabytkami są: pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby), stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta i wspomniana wcześniej Wyrzutnia - muzeum. Ze względu na skromna ilość zabytków miasto może pochwalić się nowymi atrakcjami. Labirynt Łeba Park, czy tutejszy Park Dinozaurów z pewnością spełniają taką rolę.

Dzięki temu że naszą rzekę zasiliło na trasie 18 dopływów dotarła do morza silna, a dzięki powstałym ostatnio oczyszczalniom ścieków trochę „”zdrowsza niż kiedyś.

Dopływy rzeki Łeba: Białogardzka Struga, Charbrowska Struga, Chełst, Dębnica, Jezierna Struga, Jeżowska Struga, Kisewska Struga, Kanał Mielnicki, Okalica, Kanał Pobłocko-Łebski, Pogorzelica, Rzechcinka, Sitnica, Struga B Strzepcz, Struga Kożyczkowska, Struga Krępkowicka, Struga Mirachowska, Węgorza.

Jeśli zapragniesz dobrze poznać rzekę Łeba, poznasz jednocześnie dużą cześć Ziemi Kaszubskiej. To za sprawą jej wędrówki po tym regionie. Czy jej przebieg nie zasługuje na miano swoistego i jedynego w swoim rodzaju przewodnika?

on 27 sierpień 2016
Odsłony: 879

Ostatnio dodane

Promenada na Helu

29-03-2019 Wyświetleń:177 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Wreszcie w ubiegłą niedzielę udało mi się przespacerować oddaną do użytku w maju 2013 roku trasą spacerową biegnącą od portu rybackiego, brzegiem Zatoki i dalej naokoło cypla Helu. To helska...

Czytaj więcej

Zegar na dworcu w Kartuzach

29-03-2019 Wyświetleń:81 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Na ten moment czekało wielu mieszkańców. W piątek na kartuskim dworcu pojawił się stylowy zegar. Czasomierz użyczył i poddał renowacji Jarosław Skwierawski. Warto przypomnieć, że po ukończeniu budowy nowego dworca, który...

Czytaj więcej

Atrakcja w Rewie - tramwaj wodny do Jast…

28-06-2018 Wyświetleń:270 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Uroki Zatoki Puckiej poznali już miłośnicy sportów wodnych, poznali rowerzyści plażowicze i spacerowicze. Zatoka Pucka jest częścią Morza Bałtyckiego, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Jest położona między Mierzeją Helską, a linią...

Czytaj więcej

Morska Pielgrzymka Rybaków 2018

20-06-2018 Wyświetleń:318 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Pielgrzymki bywają różne. Pątnicy przemierzają spore odległości do miejsc kultu najczęściej pieszo, chociaż coraz częściej słyszymy o pielgrzymkach rowerowych czy motocyklowych. Nietypową i zarazem niespotykaną jest organizowana dorocznie z okazji...

Czytaj więcej

Wędrówki po Kaszubach

03-06-2018 Wyświetleń:299 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Lubię wędrować. Ponieważ jednak mam na to mało czasu, siłą rzeczy staram się odkrywać nowości w swojej okolicy. Jedną z nich była niedawno powstała wieża widokowa w kompleksie zwanym Rybaczówką...

Czytaj więcej

Jesienny tułacz - rajd na orientację

02-10-2017 Wyświetleń:501 Bieżące Administrator - avatar Administrator

Otrzymaliśmy informację z portalu www.tulacz.alemaniak.pl o planowanym rajdzie na orientację. W dniach 7-8 października w Egiertowie odbędzie się Nocny Rajd na Orientację Jesienny Tułacz. To już XXIX edycja tego kultowego...

Czytaj więcej

Formularz logowania

Do góry